Životopis

19. srpna 2008 v 18:43 | Misha |  Serj Tankian ( Սերժ Թանգյան )

Serj Tankian
(arménsky Սերժ Թանգյան) (* 21. srpna 1967 Bejrút, Libanon) je arménsko-americký zpěvák, skladatel, básník, aktivista a multiinstrumentalista, je známý především jako zpěvák metalové skupiny System Of A Down (SOAD). V roce 2002 Serj Tankian a Tom Morello spoluzaložili neziskovou sociálně-politickou organizaci Axix Of Justice (česky Osa spravedlnosti) . Za svou kariéru vydal pět alb se SOAD, jedno s muzikantem jménem Arto (Serart) a 23. října 2007 vydal sólové album Elect The Dead.

Biografie

Tankian se narodil 21. srpna 1967 v libanonském Bejrútu. On a jeho rodina v roce 1975Los Angels. V Bejrútu Tankian bral jaké malé dítě lekce hraní na Flétnu. Později vystudoval marketing a obchod (Marketing and Business) na Stanford University a před začátkem hudební kariéry založil softwarovou firmu. V roce 1993 založil svoji první rockovou hudební skupinu, její název byl Soil (nemá nic společného se skupinou SOiL). Jejími členy byli Daron Malakian, Domingo Laranio, Dave Hakopyan a později i Shavo Odadjian. O dva roky později, v roce 1995, po nahrávání a koncertu odešli Dave a Domingo. Shavo kontaktoval bubeníka Andyho Khachturiana, tito čtyři lidé se stali základem skupiny, která byla přejmenována na System Of A Down.
Během hraní v SOAD Serj zpíval nějaké písně i v jiných skupinách jako např. píseň Mushroom Cult a zpíval i vokály v písni Mein od skupiny Deftones. Produkoval album Enter the Chicken od skupiny Buckethead a zpívá vokály v písních od Buckethead jako jsou We Are One, Coma a Waiting Here. S vydavatelstvím Serjical Strike Records nabízí skupinám mimo mainstream, společného projektu Serje Tankiana a Arto Tunçboyacıyana.
Později zpíval s Les Rita Mitsouko ve skladbě Terminal Beauty, také zpíval se skupinou Fair To Midland během živého hraní improvizované verze jejich písně Walls of Jericho z alba Fables from a Mayfly: What I Tell You Three Times Is True. Na několika projektech spolupracoval se svým dobrým přítelem, režisérem Diranem Noubarem. Jejich spoluprací vznikl i filmový dokument Armenia, a Country Under Blockade, dokument byl opatřen komentářem namluveným Serjem Tankianem. Noubar hraje na kytaru během písně Saving Us z alba Serje Tankiana Elect the Dead a režíroval videoklip pro píseň Baby.
Tankian se také angažuje na politické scéně, spolu s Tomem Mollerem založili organizaci Axix Of Justice. Často veřejně kritizuje násilí a nespravedlnost na světě.
Tankian pracuje na druhém albu, které má vyjít v roce 2009. Řekl, že má být jazzovější a má mít více orchestrální zvuk. Nová píseň nazvaná Sounds of War, která je hrána na posledních koncertech, ukazuje hru ve stylu jazz fusion.
V současné době žije v Calabase ve státě Kalifornie. Svůj "druhý domov" má na Novém Zélandu, kde v roce 2007 získal povolení k trvalému pobytu. Dokonce se objevila fáma, že hodlá zůstat na Novém Zélandu, dokud neskončí válka v Iráku, Tankian to však v rozhovoru popřel.
Z hudby poslouchá hodně jazz - Miles David, dále pak: Fair To Midland, Tom Waits, Cesaria Evora, Ravi Shankar, Thelonious Monk. Povídá se, že je od roku 2005 ženatý s arménskou umělkyní Angelou Madatyan.
Tankian momentálně spolupracuje na muzikálu s arménským scénáristou Stevenem Saterem. Má být založen na antické tragédii o Prométheovi (Spoutaný Prométheus - Aischylos). Oznámil, že již existuje osm písní
Každý měsíc má program s Tomem Morellem, kde si zvou hosty jako Mumia Abu-Jamal (politický vězeň), Noam Chomsky(jazykovědec) apod. Často se účastní demonstrací. Je vegetarián, nesleduje televizi a neposlouchá ani rádio.
V nedávném rozhovoru s českou hudební televizí óčko sdělil, že před čtyřmi nebo pěti měsíci přestal kouřit, protože už byl čas.

Diskografie

System Of A DOwn


Serart

Axis Of Justice

Sólo

Single CD


Vzhled

Má hnědé oči, černé kudrnaté vlasy, které několikrát výrazně změnil, např. v klipu Spiders se objevil s dredy, při několika starších koncertech byl obarven na blond. Při vydání alba Toxicity měl vlasy nakrátko ostříhané. V době vydání alba Mezmerize/Hypnotize měl vlasy dlouhé po ramena. Momentálně má opět vlasy nakrátko. Měří 183 cm.

Externí odkazy

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama